Najczęstsze pytania
Przed wizytą
Jesteśmy otwarci od wtorku do niedzieli. Wejścia są dostępne w turach:
Wtorek – piątek: 09:00-11:00, 11:30-13:30, 14:00-16:00;
Sobota i niedziela: 10:00-12:00, 13:00-15:00, 16:00-18:00.
Na każde z tych wejść obowiązuje oddzielny bilet.
Bilety możesz kupić na miejscu, jednak wcześniej polecamy sprawdzić ich dostępność na naszej stronie. Bilety na weekendy wyprzedają się z wyprzedzeniem, dlatego polecamy kupić je odpowiednio wcześniej. Możesz to zrobić na naszej stronie internetowej lub na miejscu.
Wejście Ulicę. Żywiołów znajduje się przy ul. Tuwima 52a. Tutaj znajdziesz mapkę z różnymi trasami dojazdu. Autokary przywożące wycieczki mogą parkować na placu J. Szoslanda.
Parking dla samochodów osobowych zlokalizowany jest przy ul. Dowborczyków 7.
Osoby mające problemy z poruszaniem się, na wózkach inwalidzkich oraz rodziców z dziećmi w wózkach prosimy o kontakt pod numerem telefonu +48 669 488 400.
Żeby komfortowo i bezpiecznie korzystać z Ulicy Żywiołów, trzeba przynieść ze sobą obuwie na zmianę: wystarczą zwykłe buty sportowe typu tenisówki. Obowiązek zmiany obuwia dotyczy dzieci i osoby, które sprawują nad nimi opiekę. Ewentualnie dopuszczamy skarpetki, które jednak mogą nie być wygodne na ściance wspinaczkowej czy na pajęczynie. Nie sprawdzą się buty na obcasach, klapki i kozaki. Ubranie na zmianę może się przydać, gdyż na ekspozycji znajduje się stanowisko wodne, gdzie dziecko może się trochę pomoczyć. Tuż obok dostępne są fartuszki ochronne i suszarka.
Warto śledzić nasze media społecznościowe i stronę internetową, żeby dowiedzieć się o nowościach. Zmieniają się wystawy czasowe, warsztaty i dodatkowe atrakcje, a także od czasu do czasu przygotowujemy specjalne wydarzenia.
Bilety
Można, ale nie ma gwarancji, że będą wolne miejsca, dlatego lepiej kupić go wcześniej w internecie albo sprawdzić ich dostepność na naszej stronie. Można także skontaktować się z punktem informacji: informacja@ec1lodz.pl, 42 600 61 00.
Honorujemy Kartę Łodzianina i Kartę Dużej Rodziny, aktualny cennik dostępny jest na stronie. Nie można wykorzystać u nas Bonu Turystycznego.
Opiekunowie i opiekunki grup liczących ponad 15 osób płacą za bilet tylko 1 zł.
Na Ulicy Żywiołów i w Centrum Nauki i Techniki obowiązują dwa różne bilety oraz osobne cenniki.
Dla kogo jest Ulica Żywiołów
Polecamy Ulicę Żywiołów szczególnie dla dzieci między 3 a 10 rokiem życia. Jesteśmy otwarci na rodziny z dziećmi w różnym wieku, dlatego maluszki znajdą też coś dla siebie, ale nie wszystkie atrakcje będą dla nich odpowiednie. Także osoby nastoletnie i dorosłe nie będą się nudzić. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowaliśmy Centrum Obsługi Malucha – cichy pokój do karmienia i przewijania oraz specjalny kojec w Przystanku Rodzica.
Tak, jeśli rodzeństwo jest pełnoletnie.
Tak, zabawa na Ulicy Żywiołów będzie równie fascynująca. Pamiętaj, że na ekspozycję również dorośli muszą zakupić bilet. Jeśli zaś chodzi o warsztaty opiekun(ka), który(a) chce czynnie uczestniczyć z dzieckiem w warsztatach, musi kupić dla siebie bilet. Może też tylko obserwować poczynania dziecka, bez kupowania biletu.
Dzieci, które nas odwiedzają muszą znajdować się pod opieką dorosłego.
Nasza ulica jest przyjazna dla Wszystkich w tym dla dzieci i osób dorosłych z różnymi niepełnosprawnościami. Wejście do Ulicy Żywiołów jest dostępne z poziomu terenu: Placu Węglowego i prowadzi na parter, z którego do Strefy Wejścia na II piętrze wjedziecie windą. Wszystkie eksponaty i wyposażenie wystawy są rozmieszczone w sposób zapewniający swobodny dostęp do atrakcji, przy szerokości przejścia min. 90cm, komunikację między trzema poziomami wystawy zapewnia winda, z której korzystacie bez konieczności opuszczania wystawy. Wystawa jest przystosowana do wzrostu dzieci w wieku 3 – 10 lat, co oznacza że jest swobodnie dostępna dla wszystkich odwiedzających w tym tych poruszających się na wózkach. W obrębie wystawy, na każdym poziomie, jest zlokalizowana toaleta dla osób z niepełnosprawnościami. W toalecie przy kasach znajdziecie łóżko pielęgnacyjne. Przy każdym eksponacie zamieściliśmy tabliczki z opisem w alfabecie Braille’a.
Zwiedzanie
Ze względu na fakt, że wejścia są dostępne w turach:
Wtorek – piątek: 9:00-11:00, 11:30-13:30, 14:00-16:00;
Sobota i niedziela: 10:00-12:00, 13:00-15:00, 16:00-18:00,
najwięcej skorzystacie, jeśli przyjdziecie kwadrans przed planowanym rozpoczęciem. Będziecie mieli czas na spokojne skorzystanie z szatni, toalety i wstępne zapoznanie się z przestrzenią.
Nawet jeśli na ekspozycję wejdziecie spóźnieni, to będziecie musieli ją opuścić zgodnie z końcem danej tury i udać się do strefy wejścia, gdzie można odpocząć, poczytać coś ciekawego z naszej biblioteczki i miło spędzić czas. W przypadku wolnych miejsc, będziecie mogli kupić bilety na kolejną turę.
Zależy, ile ktoś chce przeznaczyć na zabawę u nas. Wejścia dostępne są w godzinach:
Wtorek – piątek: 9:00-11:00, 11:30-13:30, 14:00-16:00;
Sobota i niedziela: 10:00-12:00, 13:00-15:00, 16:00-18:00.
W trosce o zachowanie higieny woda w eksponacie wodnym poddawana jest uzdatnianiu aktywnym tlenem. Preparat stosowany do uzdatniania wody zawiera nadtlenek wodoru oraz chlorek amonu, szczegóły dotyczące składu preparatu dostępne są u animatora.
Ulica Żywiołów to strefa dobrej zabawy, wszechstronnego, aktywnego zwiedzania, nie narzucamy więc linearnego kierunku zwiedzania, bo wiemy, że najlepszymi drogowskazami na tej ścieżce będą wyobraźnia, potrzeby i możliwości osób odwiedzających. W strefie wejścia można pobrać mapki, a na naszej stronie internetowej skorzystać z opcji interaktywnej mapy – dzięki czemu będziecie mogli swobodnie poruszać się po trzech piętrach wystawy.
W ofercie będziemy mieć lekcje i zajęcia warsztatowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zajęcia dla maluszków poniżej 3 lat, prelekcje i warsztaty dla osób dorosłych. O wszystkich dowiecie się z naszej strony internetowej.
Zachęcamy do skorzystania z pozostałej oferty EC1. Polecamy odwiedzić Centrum Nauki i Techniki (którego jesteśmy częścią), zobaczyć seans w Kinie Sferycznym albo pójść do Planetarium (ważna informacja – seanse przeznaczone są dla dzieci powyżej 5 lat).
Będzie to zależeć od rodzaju zajęć i wieku osób uczestniczących. Czasem obecność osób dorosłych będzie niezastąpiona, w większości przypadków nie będzie takiej potrzeby, a niekiedy możliwości.
Jeśli macie jakieś pytania i prośby – zwróćcie się do naszych animatorów i animatorek, z chęcią Wam pomogą.
Na Ulicy Żywiołów nie mamy osób przewodzących. Każda osoba zwiedzająca może odkrywać tę przestrzeń na własną rękę, ucząc się i poznając przez własne doświadczenie.
Tak! Polecamy skorzystać z Przystanków Rodzica. Znajdziemy je na parterze i pierwszym piętrze, natomiast w strefie wejścia znajduje się Centrum Obsługi Malucha – cichy pokój do karmienia i przewijania, który zapewni spokój i intymność.
Ulica Żywiołów to wbrew pozorom nie tylko miejsce swobodnej zabawy, idealne do zjeżdżania, wspinaczki, skoków i biegów, ale przede wszystkim, to świadomie i precyzyjnie zaprojektowana przestrzeń edukacyjna, która “bawiąc uczy”. Wszystkie aktwyności ukazują i wyjaśniają rozmaite zjawiska z różnych dziedzin nauki, dostosowane do możliwości poznawczych dzieci.
Można skorzystać z automatów z przekąskami i napojami. Można przynieść własne jedzenie i picie. Częstujemy się nimi w strefie wejścia i w Przystanku rodzica.
Na jedną turę może wejść 110 osób. Tury odbywają się w godzinach:
Wtorek – piątek: 9:00-11:00, 11:30-13:30, 14:00-16:00;
Sobota i niedziela: 10:00-12:00, 13:00-15:00, 16:00-18:00.